Какво точно е имунитетът?
Най-общо казано, имунитетът е способността на нашето тяло да ни защитава срещу определени заболявания, вируси и бактерии.
В основата на тази защита стои нашата имунна система, съставена от различни органи, тъкани, клетки и молекули. Тя има за цел да предотврати навлизането на чужди патогени в нашето тяло и да ги атакува, ако е необходимо, за да ги неутрализира и премахне. Именно това наричаме „имунна реакция“ или „имунен отговор“.
Кои са факторите, които влияят за понижаване на имунитета?
Неоспорим факт е, че имунитетът ни ежедневно е подложен на големи изпитания. Като се започне от милионите микроби около нас и се стигне до все по-често и мащабно разпространяващите се вируси. Работейки неуморно всеки ден, нашата имунна система познава и периоди на слабост. Чести причини за това за сезонните промени, липсата на сън и на физическа активност, небалансираният режим на хранене, замърсеният въздух, повишеният стрес и нервните пренапрежения. В случай на някои тежки заболявания и последвалите ги лечебни терапии, същи се наблюдава отслабване функцията на имунната система.
Как да върнем доброто ниво на имунна защита?
Стана ясно, че имунната система изпълнява жизненоважната роля за поддържане на нашето здравето. Ето защо от особено голямо значение е да й съдействаме колкото се може повече в изпълняването на нейната мисия. Това може да постигнем с подобряване на някои ежедневни навика като започнем да обръщаме повече внимание на това с какво се храним, да отделяме по възможност поне 6-7 часа за сън, както и да включим повече физическа активност в ежедневието си като ходене пеша, ползване на стълби, каране на колело, за да се придвижваме от място до място.
В случай, че имате нужда от допълнително стимулиране на имунитета, то тогава е добре да започнете прием на хранителни добавки като Имусан, Желе Роял и ампулите с мед, прополис и ехинацея, чиито формули са специално разработени с цел повишаване на имунната защита и подобряване на енергийните нива за организма. Витамин С, витамин D, витамините от група В, цинк, желязо и мед са сред най-важните елементи, които да търсите в състава на хранителните добавки. Именно тяхното наличие ще ви гарантира укрепване на имунитета и значително повишаване на жизнеността на организма особено при смяна на сезоните или при избягване задълбочаване на симптомите на грип и вирусни инфекции.
И нещо любопитно в края на статията- Знаете ли къде се намира имунната система в човешкото тяло? Самият термин „система“ показва, че става дума за съвкупност от органи, клетки и тъкани, които са разположени в цялото тяло, но по-голямата част от самите имунни клетки се намират не къде да е, в червата. По-конкретно, 70-80% от имунните клетки на всеки организъм се разполагат в свързаните с червата лимфоидни тъкани, които се намират в стомашно-чревен тракт. Това означава, че именно здравето на червата има определяща роля в поддържането на здрава имунна система. Това е причината, поради която в състава на хранителната добавка Имусан е включен пробиотикът Lactobacillus acidophilus. Той възстановява чревната микрофлора (особено след прием на антибиотици) и така допринася за укрепването на имунната система.
Не се колебайте да се свържете с вашия фармацевт или лекар за съвет, за да намерите заедно хранителната добавка, адаптирана към ваши те нужди и вашия физиологичен профил.
Пролетта е вече тук и дните стават по-дълги и красиви, но вие се чувствате леко уморени? Най-вероятно става дума за пролетна астения. Не бързайте да се притеснявате, защото тя не е клиничен проблем, а причините за нея са свързани с множеството физиологични промени, случващи се в тялото, когато то се опитва да се адаптира към изменението на климата.
прочети ощеПолезни съвети и продукти за дамите, преминаващи през този емоционален период. Човешката природа се страхува от всичко, което не познава и това ни кара допълнително да усложняваме и най-естествените периоди и процеси в организма си.
прочети ощеБезсънието се оказва неотлъчен спътник за все по-голяма част от хората в световен мащаб. През тази година Световната здравна организация (СЗО) оповести резултати от изследвания от Института в Сао Пауло, който приоритетно се занимава с проблемите на човешкия сън.
прочети още